Pro zákazníky

Sítě proti hmyzu - léto s otevřenými okny

Se začínajícím letním obdobím stoupá aktivita hmyzu, proto většina z nás hledá ten nejvhodnější způsob, jak zamezit vniknutí obtížného a mnohdy i nebezpečného hmyzu do našeho domova. Zejména malé děti mohou být vystaveny nebezpečnému bodnutí či spolknutí hmyzu. Vhodně zvolená ochrana před hmyzem Vás nejen ochrání před bodnutím, ale pomůže Vám vytvořit ideální místo pro Váš spánek či relaxaci. Ochránit náš domov před hmyzem lze několika způsoby. Existuje nepřeberné množství různých chemických odpuzovačů, avšak jejich používání může být z dlouhodobého hlediska zdraví škodlivé. Ideální způsob ochrany před hmyzem ve spojení s bydlením je ten, kdy hmyzu vůbec nedovolíme vniknout do vnitřních prostor.
A proto jsou za nejefektivnější, přirozený, a navíc ekologicky čistý způsob ochrany považovány sítě proti hmyzu. I když funkce sítí je hlavně praktická, svým elegantním minimalistickým vzhledem se stávají moderním doplňkem oken a dveří. Sítě proti hmyzu jsou obvykle nabízeny společně se stínicí technikou. Variant je mnoho a zkušený dodavatel může navrhnout více možností k uvážení. Verze „zdarma k oknům“ nemusí být vždy ta optimální, chtějte pro svá okna víc.

Pevné sítě proti hmyzu

Pevné sítě proti hmyzu jsou nejlevnější řešení charakteristické jednoduchostí provedení. Mají pevnou konstrukci, která se dá vsadit do rámů všech typů oken a dveří. V této variantě je síť uchycena a napnuta do hliníkového rámu a šetrně umístěna na okna či dveře s eventuální možností použití samozavíracích pantů. Každá síť se vyrábí přímo na míru dle velikosti okna či dveří. U pevných okenních sítí není třeba zasahovat do rámu okna díky použití vhodných držáků a samotná instalace i údržba jsou velice jednoduché. Rám sítě se skládá z hliníkových profilů, které jsou spojeny pomocí vnějších nebo neviditelných vnitřních rohových spojek. Síť k oknu lze uchytit pomocí speciálních otočných, pružinových nebo vsazovacích držáků, odpružených kolíků nebo pomocí otočných obrtlíků. Díky jednoduchosti této konstrukce lze se sítí velmi snadno manipulovat.

Posuvné sítě proti hmyzu

Variací na pevnou síť je pevná posuvná síť. Jedná se o velice komfortní variantu sítě proti hmyzu a navíc, v porovnání s ostatními druhy sítí, zajišťuje elegantnější řešení do dveří. Síť je uchycena a vedena ve speciálních kolejnicích. Samotný chod posuvné sítě je velice tichý. Tato síť se obvykle instaluje na francouzská okna nebo dveře. Je také vhodná do míst, kde je méně prostoru přede dveřmi, avšak vyžaduje k otevření prostor vedle dveří.

Rolovací sítě proti hmyzu

Rolovací síť proti hmyzu je charakteristická velmi snadnou manipulací. Síťovina se pohybuje ve vodicích lištách a navíjí se na hřídel, která je umístěna v hliníkovém boxu. Rolování sítě je zajištěno pomocí speciální hřídele s pružinou, která může být na přání zákazníka opatřena brzdou pro ještě plynulejší chod síťoviny ve vodicích lištách. Vodicí lišty i koncová lišta jsou opatřeny těsnícími kartáči, které dokonale zamezí vniknutí hmyzu do interiéru. Ve stažené poloze je síť aretována nejčastěji zachycením koncové lišty do speciálních úchytů. Rolovací sítě proti hmyzu se vyrábí vertikální i horizontální a jsou vhodné pro okna i dveře jakéhokoli typu. Sítě s vertikálním boxem mohou být dvojité a dosáhnout tak velké šířky.
Rolovací sítě jsou montovány do ostění nebo na rám okna. Ovládají se pomocí různých madel, u vyšších oken se používá šňůra. Je možná také varianta tzv. snímatelného provedení. Tato varianta umožňuje snadnou a rychlou demontáž v zimním období. Zazimování rolovacích sítí ovšem není nutností, stačí síť stáhnout do boxu, kde může být bezpečně uschována celou zimu.
Rolovací síť lze také integrovat do roletového boxu. Jde o velmi propracované spojení předokenní rolety a sítě proti hmyzu. V boxu jsou umístěny dvě hřídele, se sítí tedy lze pohybovat naprosto nezávisle na roletě.

Plisované (skládané) sítě proti hmyzu

Plisované sítě jsou na našem trhu novinkou a díky své eleganci a lehkosti ovládání si je oblíbí jistě všichni milovníci moderních věcí. Plisovanými sítěmi lze vybavit i velice rozměrné okenní či dveřní otvory, což je jejich nespornou výhodou. Síť se mechanicky posouvá nahoře ve vodicím profilu tvaru U. Dole je síť vedena velmi nízkým PVC profilem. Při použití je tedy umožněn prakticky bezbariérový přechod mezi interiérem a exteriérem, což jistě uvítají nejen rodiče malých dětí, ale také starší lidé, či lidé s handicapem. Plisovaná síť se jednoduše instaluje, a je velmi snadno demontovatelná bez potřeby nářadí, má velmi dlouhou životnost i při vysoké frekvenci užívání.
U všech těchto variant sítí proti hmyzu je samozřejmostí lakování všech pevných částí barvami RAL, dále jsou nabízeny také v imitacích dřeva, což umožňuje dokonalé sladění s rámem oken a dveří.

Síťovina

Síťovina používaná na pevné, posuvné a rolovací sítě je vyrobena ze skelného vlákna potaženého PVC vrstvou. Díky tomuto složení síťovina nereaguje na teplotní výkyvy. Obvykle je nabízena v černém nebo šedém provedení, přičemž šedé sítě jsou zaručeně nejméně vizuálně rušivé. Kromě standardního provedení jsou dostupné také sítě zamezující průchodu pylů, s UV vrstvou, s vylepšenou průhledností a také sítě se zvýšenou odolností vůči drápkům domácích zvířat, které jsou určeny spíše pro uživatelsky náročné zákazníky.
Na plisované sítě se používá speciální síťovina, která je stabilnější než plochá síťovina. Je vyrobena z PVC a vláken z kevlaru. Díky použití nejkvalitnějších materiálů mají tyto sítě velice dlouhou životnost. Za nevýhodu však může být považována o něco nižší průhlednost oproti plochým sítím.

Údržba sítí proti hmyzu

Aby byl zachován kvalitní výhled zpoza sítí, je nutná občasná údržba, která spočívá v pouhém otření vlhkým hadříkem, nebo odstranění prachu vysavačem ze sítí. Nesmí se používat žádné roztoky na bázi ředidel a rozpouštědel. Pozornost věnujeme také možnému zanášení vodicích lišt zbytky listí či jinými mechanickými překážkami.

Existuje také zjednodušená varianta sítí proti hmyzu, kterou je síť na suchý zip. Princip je velice snadný, na rám okna se přilepí suchý zip a síť se jednoduše přiloží. Síťovina je vyrobená z polyesteru, dostupná je jen v několika barevných provedeních. Tato varianta je velice levná, ale její životnost se bude počítat spíše na měsíce. Levné sítě proti hmyzu na suchý zip se hodí především na rekreační objekty a hospodářské budovy.

Sítě proti hmyzu za vyloženou nezbytnost nepovažujeme, ale jejich uživatelé by nám jistě mohli potvrdit, že tato jednoduchá pomůcka dokáže velkou měrou přispět ke komfortu bydlení.

Se sítěmi proti hmyzu si léto užijete s otevřenými okny!