Aktuality

Global Shading Day = Světový den stínicí techniky: 21. březen 2024

Logo Global Shading DayGlobal Shading Day je speciální událost vyhlášená poprvé v roce 2023, a to evropskou organizací pro stínicí techniku (ES-SO, European Solar-Shading Organisation) na 21. března, kdy začíná jaro a kdy je množství denního světla a tmy v rovnováze. Hlavním cílem této události je zvýšit povědomí lidí o výhodách používání inteligentního stínění pro naše pohodlí a pohodu, pro naše úspory a ve prospěch životního prostředí. V celé Evropě přinášejí prodejci chytré stínicí techniky poznatky o ekologických a ekonomických výhodách stínicí techniky a přispívají tak k širší osvětové kampani.

Dnes slavime

S tím, jak se náš svět otepluje, pociťují budovy v Evropě horko více než kdy jindy. Podle odborníků budeme do roku 2050 potřebovat o 30 % více klimatizací. Stínicí technika nabízí možnost to změnit! Chytrá stínicí technika funguje jako skvělý deštník pro budovy. Přispívá k odolnosti vůči klimatu tím, že nás ochlazuje bez vysoké spotřeby energie a zbytečného používání umělého světla.

21. března 2024 slavíme druhý Global Shading Day, který nám připomíná, že instalace stínicí techniky je přímým krokem v boji proti změně klimatu a vytváření udržitelnějších budov!

V tento den chceme upozornit na zásadní roli stínicí techniky v udržitelných budovách v boji proti globálnímu oteplování. Stínicí technika umožňuje regulovat expozici denního světla, zabránit přehřívání budov, snížit naši závislost na klimatizaci a také omezit emise CO2. Díky všem těmto vlivům tak výrazně zlepšuje kvalitu vnitřního prostředí budov a aktivně přispívá ke zmírnění změny klimatu.Pasivni aktivni chlazeni fotky

Jaké jsou hlavní přínosy chytré stínicí techniky?

 • Úspora peněz – menší spotřeba energie než při aktivním chlazení.
 • Ochrana – chrání nás i naše domovy před škodlivými slunečními paprsky.
 • Komfort – snižuje přehřívání (tepelný komfort) a zabraňuje našemu oslnění (zrakový komfort).

„Budovy v Evropě spotřebovávají 40 % energie a podílejí se na 36 % emisí skleníkových plynů. Chytrá stínicí technika může do roku 2050 snížit spotřebu energie na chlazení budov o 60 %. Je načase v boji proti přehřívání upřednostnit stínicí techniku a připravit cestu k udržitelné budoucnosti“ – říká Anders Hall, prezident ES-SO.

Podrobně o těchto argumentech hovoří studie společnosti Guidehouse, kterou v češtině naleznete zde: EPBD_Review_Paper_ES_SO_CZ.pdf (spst-stineni.cz)

Divka srdce slunce

Využijte svátku stínicí techniky Global Shading Day a sledujte aktivity členů Svazu podnikatelů ve stínicí technice (SPST), kteří informují o přínosech stínicí techniky, pořádají aktivity, jako jsou Dny otevřených dveří, slevové akce, exkurze pro školy apod.

 • Atelier Orsei s.r.o.: Ve dnech 19.-21. března 2024 nabízíme zákazníkům Dny otevřených dveří - přímo s návrhářem můžete probrat všechny detaily. V úterý 19. března od 16:00 do 18:00 a ve čtvrtek 21. března od 10:00 do 12:00 pořádáme školení pro designéry a architekty. www.orsei.cz.
 • BECKER - motory s.r.o.: Pro zákazníky jsme na 21. březen 2024 připravili Den otevřených dveří. www.becker-antriebe.com/cz.
 • SUYS Czechia s.r.o.: Global Shading Day opět moc rádi podpoříme, jak na sociálních sítích, webu, ale tentokrát také přivítáním žáků 8. tříd z místní základní školy v naší společnosti. www.minirol.cz.
 • ISOparts s.r.o.: O Dni stínicí techniky budeme informovat naše zákazníky formou blogového článku. www.isoparts.cz.
 • ISOTRA a.s.: Na Den stínicí techniky se budeme věnovat studentům SOU stavebního Opava v rámci jejich exkurze do našich výrobních prostor. www.isotra.cz.
 • LOMAX & Co s.r.o.: Při příležitosti Dne stínicí techniky připravujeme masivní komunikaci probíhající akce na venkovní stínění. Současně budeme edukovat o přínosech stínicí techniky na webu, sociálních sítích (Facebook, Instagram, LinkedIn) a osobně budeme k dispozici našim zákazníkům na všech 45ti showroomech v České republice.
  www.lomax.cz.
 • MARON CZ s.r.o.: Na GSD plánujeme rozeslání newsletteru na všechny naše kontakty a příspěvek na FB. www.maron.cz.
 • Sodoma Perfecta s.r.o.: Na zakázky podepsané v Den stínicí techniky, s termínem realizace do konce dubna, poskytneme slevu 30 % na vybrané produkty venkovního stínění. www.perfecta.cz.
 • Studio Stínění - Studio řemesel s.r.o.: Zákazníkům poskytneme slevu -10 % na vše, a to v týdnu začínajícím právě Světovým dnem stínicí techniky, tedy od 21. do 28. 3. 2024. www.studiostineni.cz.

Řada členů se také, jako každoročně, rozhodla přispět na pořízení daru v podobě stínicí techniky pro některé ze středisek péče o zdravotně postižené osoby. Tentokrát pro Senior-komplex v Praze-Třebešíně, Domov se zvláštním režimem – pro osoby postižené Alzheimerovou chorobou. Všem dárcům tímto srdečně děkujeme!

Soutěž REALIZACE ROKU 2023 VE STÍNICÍ TECHNICE zná své vítěze

Uplynulého 8. ročníku soutěže realizací stínicí techniky se zúčastnilo tentokrát 10 soutěžních staveb, které opět představily širokou škálu stínicích prvků v různých typech staveb.

Již tradičně byly zastoupeny venkovní žaluzie, markýzy a pergoly u rodinných domů. Jistým překvapením byla realizace slunolamu právě na rodinném domě, neboť tento prvek je využíván spíše u komerčních budov. Mnohem širší sortiment byl ale tentokrát prezentován v oblasti interiérového stínění rodinných domů, a to od římských rolet přes záclony, závěsy nebo rolety typu Den a Noc, až po plisé se zvýšenou odolností vůči vlhkosti. U staveb pro veřejné využití byly prezentovány nejen již "klasické" venkovní žaluzie, ale také venkovní screenové rolety, či velkoplošné markýzy nebo pergoly.

Zatímco někde bylo rozhodnutí jen na majiteli objektu, jinde bylo nutné postupovat ve spolupráci s architekty či Odborem památkové péče. Tak tomu bylo v případě historického hotelu v Praze.

Všichni soutěžící se s požadavky zákazníků popasovali velmi dobře, což je na soutěžních stavbách také skvěle vidět. Stínicí prvky tak nejen plní svou hlavní funkci - ochrany před nadměrným množsvím slunečních paprsků, ale nutno říci, že všem stavbám také velmi "sluší".

Hlasování, které proběhlo v prosinci 2023 a lednu 2024, se v uplynulém ročníku zúčastnil opět rekordní počet hlasujících - přijato bylo 507 platných hlasů. Jak tedy hlasující rozhodli? Zde jsou výsledky:

1. místo: Rodinný dům, Luhačovice - přihlašovatel: Šárka Vyhnálková (Bellaventa)

2. místo: Bytový dům a školka, Praha - přihlašovatel: Sodoma Perfecta s.r.o.

3. místo: Rodinný dům, Praha-západ - přihlašovatel: MARON CZ s.r.o.

Všechny soutěžní realizace si můžete i nadále prohlédnout v naší fotogalerii (kde najdete i předchozí ročníky), a tři vítězné budou brzy prezentovány také na on-line Magazínu SVT, k jehož sledování Vás srdečně zveme.

Současně bychom rádi připomenuli, že tímto byl zahájen letošní - v pořadí již devátý - ročník této soutěže. Uzávěrka soutěžních realizací je 30. listopadu 2024 a těšíme se na další krásné realizace!

 

Veletrh R+T 2024 ve Stuttgartu

Po šestileté přestávce se na výstavišti Messe Stuttgart uskuteční veletrh R+T, tentokrát zaměřený na udržitelnost a energetickou účinnost.

rt 24 banner 300x250 statisch czJiž více než 50 let představují společnosti své inovace a svá řešení pro ústřední témata v oboru na R+T, předním světovém veletrhu pro systémy stínicí techniky a vrata. Během veletrhu nebo na některé z mnoha večerních akcí nabízí R+T příležitost k výměně názorů s kolegy a je ideální platformou pro intenzivní diskusi specialistů. Několik odborných fór a networkingových akcí zajišťuje skvělé navazování kontaktů a dává účastníkům nový impuls pro každodenní práci. Jako přední světový veletrh je R+T také místem setkávání pro zástupce oboru, barometrem trendů a inovační platformou.

Také Svaz podnikatelů ve stínicí technice (SPST) má svůj podíl na dění na veletrhu R+T 2024. Jeho zásluhou byla českým vystavovatelům poskytnuta podpora Ministerstva průmyslu a obchodu, díky čemuž se na veletrhu představí některé firmy dokonce poprvé. SPST bude také spolupracovat na aktivitách celoevropského sdružení stínicí techniky European Solar-Shading Organisation (ES-SO), jehož je již řadu let aktivním členem. Na čtvrtek 22. února připravil SPST program pro účastníky ze středních škol se stavebním zaměřením z České republiky, které se veletrhu zúčastní v rámci výuky stínicí techniky, probíhající ve spolupráci se SPST.

R+T opět otevře své brány od 19. do 23. února 2024

Odborníci se ve Stuttgartu konečně opět osobně setkají, aby si naživo vyzkoušeli nejnovější produkty a služby v oblasti stínicí techniky a vrat. Kromě toho rozmanitý doprovodný program R+T zve odborné návštěvníky, aby si rozšířili své vlastní odborné znalosti a zapojili se do přímé výměny informací s odborníky z oboru.

Speciálním vrcholem veletrhu bude v roce 2024 opět cena R+T Innovation Prize. Z celkem 125 přihlášených produktů od 79 společností ze 17 zemí bylo 41 produktů nominováno nezávislou porotou do finále R+T Innovation Prize. Slavnostní předávání cen za inovace proběhne pro vybrané hosty večer před zahájením veletrhu. 

Kromě toho bude tento ročník veletrhu opět obsahovat seminář ES-SO, European Solar-Shading Organisation, který se bude zabývat nejnovějším vývojem v oblasti řešení stínicí techniky s ohledem na energetickou náročnost a udržitelnost budov. Tématem semináře je „Klimatická odolnost prostřednictvím inteligentní stínicí techniky“. Návštěvníci mohou získat cenné poznatky o ústřední roli ochrany před sluncem v evropském právním prostředí, zejména v souvislosti s dosažením klimatické neutrality do roku 2050. Seminář proběhne v anglickém jazyce v seminární místnosti VIP salonku ve středu 21. února 2024 od 9:30 do 12:30 hodin.

Součástí doprovodného programu budou dále: program pro architekty, fórum věnované produktům z oblasti vrat, fórum chytré domácnosti - SMART HOME FORUM nebo také speciální show "Young talents" věnovaná prezentaci prací studentů a učňů z oboru Technik stínicí techniky.

Velkou oblibu si získává také speciální přehlídka produktů zaměřených na na Outdoor catering - např. markýz, slunečníků, slunečních plachet či pergol.

Určitě toho bude na R+T 2024 hodně k vidění a těšíme se proto ve Stuttgartu - NA VIDĚNOU!

Soutěž REALIZACE ROKU 2023 VE STÍNICÍ TECHNICE - HLASOVÁNÍ

Rádi bychom Vás pozvali k hlasování o nejzajímavější realizaci stínicí techniky v naší každoroční soutěži. Můžete vyjádřit svůj názor na to, která realizace je podle Vás nejzajímavější, nejvíce inovativní, nestandardní či obtížná.

Prehled souteznich realizaci 2023 

Hlasování probíhá do 31. ledna 2024.

Soutěžní stavby si můžete prohlédnout ve fotogalerii a hlasovat pro ně můžete zde.