Aktuality

Soutěž REALIZACE ROKU 2023 VE STÍNICÍ TECHNICE zná své vítěze

Uplynulého 8. ročníku soutěže realizací stínicí techniky se zúčastnilo tentokrát 10 soutěžních staveb, které opět představily širokou škálu stínicích prvků v různých typech staveb.

Již tradičně byly zastoupeny venkovní žaluzie, markýzy a pergoly u rodinných domů. Jistým překvapením byla realizace slunolamu právě na rodinném domě, neboť tento prvek je využíván spíše u komerčních budov. Mnohem širší sortiment byl ale tentokrát prezentován v oblasti interiérového stínění rodinných domů, a to od římských rolet přes záclony, závěsy nebo rolety typu Den a Noc, až po plisé se zvýšenou odolností vůči vlhkosti. U staveb pro veřejné využití byly prezentovány nejen již "klasické" venkovní žaluzie, ale také venkovní screenové rolety, či velkoplošné markýzy nebo pergoly.

Zatímco někde bylo rozhodnutí jen na majiteli objektu, jinde bylo nutné postupovat ve spolupráci s architekty či Odborem památkové péče. Tak tomu bylo v případě historického hotelu v Praze.

Všichni soutěžící se s požadavky zákazníků popasovali velmi dobře, což je na soutěžních stavbách také skvěle vidět. Stínicí prvky tak nejen plní svou hlavní funkci - ochrany před nadměrným množsvím slunečních paprsků, ale nutno říci, že všem stavbám také velmi "sluší".

Hlasování, které proběhlo v prosinci 2023 a lednu 2024, se v uplynulém ročníku zúčastnil opět rekordní počet hlasujících - přijato bylo 507 platných hlasů. Jak tedy hlasující rozhodli? Zde jsou výsledky:

1. místo: Rodinný dům, Luhačovice - přihlašovatel: Šárka Vyhnálková (Bellaventa)

2. místo: Bytový dům a školka, Praha - přihlašovatel: Sodoma Perfecta s.r.o.

3. místo: Rodinný dům, Praha-západ - přihlašovatel: MARON CZ s.r.o.

Všechny soutěžní realizace si můžete i nadále prohlédnout v naší fotogalerii (kde najdete i předchozí ročníky), a tři vítězné budou brzy prezentovány také na on-line Magazínu SVT, k jehož sledování Vás srdečně zveme.

Současně bychom rádi připomenuli, že tímto byl zahájen letošní - v pořadí již devátý - ročník této soutěže. Uzávěrka soutěžních realizací je 30. listopadu 2024 a těšíme se na další krásné realizace!

 

Veletrh R+T 2024 ve Stuttgartu

Po šestileté přestávce se na výstavišti Messe Stuttgart uskuteční veletrh R+T, tentokrát zaměřený na udržitelnost a energetickou účinnost.

rt 24 banner 300x250 statisch czJiž více než 50 let představují společnosti své inovace a svá řešení pro ústřední témata v oboru na R+T, předním světovém veletrhu pro systémy stínicí techniky a vrata. Během veletrhu nebo na některé z mnoha večerních akcí nabízí R+T příležitost k výměně názorů s kolegy a je ideální platformou pro intenzivní diskusi specialistů. Několik odborných fór a networkingových akcí zajišťuje skvělé navazování kontaktů a dává účastníkům nový impuls pro každodenní práci. Jako přední světový veletrh je R+T také místem setkávání pro zástupce oboru, barometrem trendů a inovační platformou.

Také Svaz podnikatelů ve stínicí technice (SPST) má svůj podíl na dění na veletrhu R+T 2024. Jeho zásluhou byla českým vystavovatelům poskytnuta podpora Ministerstva průmyslu a obchodu, díky čemuž se na veletrhu představí některé firmy dokonce poprvé. SPST bude také spolupracovat na aktivitách celoevropského sdružení stínicí techniky European Solar-Shading Organisation (ES-SO), jehož je již řadu let aktivním členem. Na čtvrtek 22. února připravil SPST program pro účastníky ze středních škol se stavebním zaměřením z České republiky, které se veletrhu zúčastní v rámci výuky stínicí techniky, probíhající ve spolupráci se SPST.

R+T opět otevře své brány od 19. do 23. února 2024

Odborníci se ve Stuttgartu konečně opět osobně setkají, aby si naživo vyzkoušeli nejnovější produkty a služby v oblasti stínicí techniky a vrat. Kromě toho rozmanitý doprovodný program R+T zve odborné návštěvníky, aby si rozšířili své vlastní odborné znalosti a zapojili se do přímé výměny informací s odborníky z oboru.

Speciálním vrcholem veletrhu bude v roce 2024 opět cena R+T Innovation Prize. Z celkem 125 přihlášených produktů od 79 společností ze 17 zemí bylo 41 produktů nominováno nezávislou porotou do finále R+T Innovation Prize. Slavnostní předávání cen za inovace proběhne pro vybrané hosty večer před zahájením veletrhu. 

Kromě toho bude tento ročník veletrhu opět obsahovat seminář ES-SO, European Solar-Shading Organisation, který se bude zabývat nejnovějším vývojem v oblasti řešení stínicí techniky s ohledem na energetickou náročnost a udržitelnost budov. Tématem semináře je „Klimatická odolnost prostřednictvím inteligentní stínicí techniky“. Návštěvníci mohou získat cenné poznatky o ústřední roli ochrany před sluncem v evropském právním prostředí, zejména v souvislosti s dosažením klimatické neutrality do roku 2050. Seminář proběhne v anglickém jazyce v seminární místnosti VIP salonku ve středu 21. února 2024 od 9:30 do 12:30 hodin.

Součástí doprovodného programu budou dále: program pro architekty, fórum věnované produktům z oblasti vrat, fórum chytré domácnosti - SMART HOME FORUM nebo také speciální show "Young talents" věnovaná prezentaci prací studentů a učňů z oboru Technik stínicí techniky.

Velkou oblibu si získává také speciální přehlídka produktů zaměřených na na Outdoor catering - např. markýz, slunečníků, slunečních plachet či pergol.

Určitě toho bude na R+T 2024 hodně k vidění a těšíme se proto ve Stuttgartu - NA VIDĚNOU!

Soutěž REALIZACE ROKU 2023 VE STÍNICÍ TECHNICE - HLASOVÁNÍ

Rádi bychom Vás pozvali k hlasování o nejzajímavější realizaci stínicí techniky v naší každoroční soutěži. Můžete vyjádřit svůj názor na to, která realizace je podle Vás nejzajímavější, nejvíce inovativní, nestandardní či obtížná.

Prehled souteznich realizaci 2023 

Hlasování probíhá do 31. ledna 2024.

Soutěžní stavby si můžete prohlédnout ve fotogalerii a hlasovat pro ně můžete zde.

STÍNICÍ TECHNIKA A JEJÍ VLIV NA LIDSKÉ ZDRAVÍ

Svaz podnikatelů ve stínicí technice pořádá 21. září 2023 další ročník konference o stínicí technice, tentokrát na téma STÍNICÍ TECHNIKA A JEJÍ VLIV NA LIDSKÉ ZDRAVÍ.

Čas:   10.30 - 14.30 hodin

Místo: Výstaviště PVA EXPO Praha - Letňany (v rámci veletrhu FOR ARCH, vstupní hala I, sál č. 1)

Odborný garant:  Ing. Daniel Adamovský, PhD., ČVUT UCEEB a FSv

Odborná záštita:

  uceeb       sfzp

Program konference:

10.00 - 10.30  Prezence účastníků

10.30 - 12.00  Konference - blok I.

 • Úvodní slovo odborného garanta - Ing. Daniel Adamovský, PhD. (ČVUT UCEEB a FSv)
 • Aktuálně ze SPST a ES-SO - Ing. Štěpánka Lubinová (SPST)
 • Podomítkové řešení pro exteriérovou stínicí techniku - Ivan Landa (ISOparts s.r.o.)
 • Stínicí technika - komfortní zóna - Petr Kříž (BEMATECH, s.r.o.)
 • Vítězné stavby soutěže REALIZACE ROKU 2022 VE STÍNICÍ TECHNICE - Moravia Propag s.r.o., MARON CZ s.r.o., Šárka Vyhnálková (Bellaventa)

12.00 - 12.30  Přestávka

12.30 - 14.00  Konference - blok II.

 • Světelná a zraková pohoda v budovách - Ing. arch. Lenka Maierová, Ph.D. (ČVUT UCEEB a FSv)
 • Zatemnění oken pro zdravý spánek - Radek Steiner (Ateliér Orsei s.r.o.)
 • Nová zelená úsporám – novinky v programu platné od září 2023 - Zbyněk Drbal (Státní fond životního prostředí)
 • PECHA KUCHA - inspirativní prezentace architektů a projektantů:
  • Prof. Ing. arch. Hana Seho (RUA - Atelier)
  • Ing. arch. David Kraus (Ateliér Architektura)

14.00 - 14.30  Závěrečná diskuse

Program může být ještě pozměněn, případné změny zde budeme aktualizovat.

Konference je akreditována v rámci celoživotního vzdělávání ČKAIT a ohodnocena 1 bodem.

Volnou vstupenku na velerh (a tím i na konferenci a do našeho poradenského centra - Hala 3, stánek 3C01) si stáhnete zde.

Odborní partneři konference:

bematech      heluz        isoparts lomax orsei

Mediální partneři konference:

 archtv       casopis stavebnictvi      stavebnictvi3000     stavebnictvi a interier    tzb info

Přihlásit se můžete ZDE.